Progi płytowe

Progi płytowe zwalniające

Progi płytowe ograniczają prędkość jadących samochodów, co w dużej mierze poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego lub stanowią podniesione przejście dla pieszych doskonale widoczne dla kierowców, którzy są zmuszeni zmniejszyć prędkość.

 

Najazd progów płytowych jest łagodny i nie stanowi przeszkody w ruchu drogowym. Przy montażu można wykorzystać masy chemoutwardzalne, by powierzchnia przejścia i pasy na najeździe były w nocy odblaskowe. Progi płytowe bardzo często są wykorzystywane w postaci wzniesień przed przejściem dla pieszych.

 

Powierzchnia progu płytowego pomalowana jest farbą drogową. Pasy na najeździe progu pokryte są masami chemoutwardzalnymi z mikrogranulkami, co powoduje w nocy efekt odblaskowy.

Elementy progów płytowych

Progi płytowe – skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze

Progi płytowe stanowią jeden z podstawowych rodzajów progów zwalniających, których celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego (zwłaszcza w przypadku pieszych oraz rowerzystów) dzięki ograniczeniu prędkości jadących pojazdów. Progi zwalniające płytowe charakteryzują się unikalną budową w formie lekko podwyższonej płyty, co jest możliwe do uzyskania poprzez odpowiednie ukształtowanie nawierzchni na danym odcinku drogi lub ułożenie na jezdni stosownej konstrukcji i przymocowanie jej do podłoża.

Tym, co wyróżnia progi płytowe na tle innych rozwiązań, jest łagodny najazd, który z jednej strony ogranicza prędkość pojazdów, a z drugiej nie stanowi większej przeszkody dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zwykle tego typu urządzenia są stosowane na drogach wewnętrznych, osiedlowych i przy parkingach, jak również jako alternatywa dla klasycznego przejścia dla pieszych. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku ważne jest, by progi zwalniające płytowe były widoczne dla kierowców pojazdów, dlatego też ich powierzchnia często jest malowana farbami drogowymi lub pokrywana masą chemoutwardzalną z mikrogranulkami, która gwarantuje efekt odblaskowości po zmroku.

 

Progi zwalniające płytowe – korzyści wynikające z ich montażu

Progi płytowe to rozwiązanie, z którym coraz częściej można spotkać się na drodze. Dzięki nim kierowca jest zmuszony do ograniczenia prędkości jazdy i zachowania większej uwagi podczas poruszania się na drogach osiedlowych i w strefie zamieszkania. Warto również dodać, że montaż progów zwalniających płytowych może przyczynić się również do zmniejszenia natężenia ruchu na drodze. Wynika to z tego, że kierowcy, zdając sobie sprawę z tego, że będą musieli przejechać przez spowalniacze ruchu, często wybierają alternatywną trasę, co w rezultacie sprawia, że ruch drogowy w okolicy szkoły, przedszkola lub szpitala jest mniejszy.

 

Jak przejeżdżać przez progi zwalniające płytowe?

Przejazd przez progi płytowe to dla wielu kierowców spore utrudnienie ze względu na fakt, że konstrukcje te wymuszają na nich ograniczenie prędkości. Chcąc bezpiecznie przejeżdżać przez progi zwalniające płytowe, warto zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest ograniczenie prędkości jazdy do minimum, jednak nie tuż przed progiem, a odpowiednio wcześniej. Gwałtowne hamowanie przed samym urządzeniem może sprawić, że przednia część pojazdu obniży się, co z kolei spowoduje dyskomfort podczas przejazdu.

Co ważne, zbliżając się do progu płytowego, nie należy próbować go omijać, np. poprzez najechanie na krawężnik. Taki manewr może okazać się nie tylko niebezpieczny (zwłaszcza dla pieszych przechodzących po chodniku), ale przede wszystkim może spowodować uszkodzenie pojazdu. Na koniec warto pamiętać o tym, by nie wciskać pedału hamulca lub sprzęgła podczas przejazdu po progu zwalniającym płytowym. W takiej sytuacji bezpieczniej jest przejechać szybko przez tego typu konstrukcję, niż gwałtownie hamować.